Rodzaje noclegów nad morzem – hotele, pensjonaty, domki letniskowe – wady i zalety

Noclegi nad morzem oferowane są już nie tylko przez klasyczne kwatery prywatne. Turystów chętnie przyjmują u siebie także luksusowe hotele, motele kierowane do osób przyjeżdżających zza granicy i studentów, właściciele kompleksów domków letniskowych oraz osoby prywatne dysponujące swoimi apartamentami czy mieszkaniami. Każdy z wymienionych noclegów jest oczywiście zupełnie inny. Każdy wymaga zatem dokładniejszego i bardziej szczegółowego omówienia. Zapraszamy do lektury.

Mimo że majówka nie rozpieszcza nas pogodą, już niebawem tego typu zestawienie może się nam okazać pomocne.

Hotele nadmorskie w Polsce

hotel - apartamentowiec nad morzem
Zdjęcie PhotoMIX-Company na Pixabay

Wyborem dość oczywistym, który zwykle jako pierwszy nasuwa się na myśl, jest oczywiście hotel nad Bałtykiem. Przeważnie nocują w nim osoby młode, często podróżujące samotnie, czasem też rodziny z młodszymi dziećmi. Hotele to olbrzymie ośrodki noclegowe. Raczej w każdym momencie roku, nawet w samym środku sezonu, można znaleźć w nich wolne miejsce, dlatego jest to taki wariant na „czarną godzinę”.

Wady i zalety hoteli

Turyści nocujący w hotelach uzyskują zwykle dostęp do szeregu dodatkowych udogodnień. Mogą skorzystać z pełnego lub częściowego wyżywienia, ale też i pewnych urozmaicających pobyt atrakcji. Hotele dbają o to, by spędzane w nich wakacje zawsze były udane. Wyposażone w gabinety spa, eleganckie restauracje, przytulne kawiarenki i sale zabaw dla dzieci stają się istnym centrum rozrywkowym, w którym nie ma miejsca na nudę. Minus? Oczywiście cena. Za każdą z tych dodatkowych opcji trzeba dodatkowo zapłacić.

Pensjonaty nad morzem

Alternatywą dla hoteli są noclegi nad morzem odbywające się w pensjonatach. To już nieco mniejsze, ale dzięki temu zdecydowanie bardziej przytulne ośrodki turystyczne. W pensjonatach chętnie zatrzymają się i rodziny, i pary, i grupy znajomych. Spokojna atmosfera ośrodków pozwala uniknąć wrzasku i hałasu, które nieraz panują w hotelach.

Odpoczynek w takim miejscu zawsze jest wyjątkowo odprężający. Pensjonaty właśnie z tego powodu stawiane są zwykle w malowniczych okolicach, wypełnionych zielenią i czystą naturą. Można w nich poczuć się niemalże jak u siebie w domu. Takie wakacje na pewno okażą się przyjemne.

Zobacz również: Tanie wakacje nad polskim morzem – wartość pobytu nad Bałtykiem dla zdrowia i urody

Domki letniskowe – dla kogo?

Morze Bałtyckie
Zdjęcie Mareks Steins na Pexels

Agroturystyka, luksusowe hotele z basenami i gabinetami masażu, a także bardziej prywatne i jakże komfortowe domki letniskowe nad morzem. Naprawdę jest w czym wybierać! Każdy turysta planujący spędzić swój urlop gdzieś w okolicach cudnych głębin Bałtyku na pewno będzie mieć niemałą zagwozdkę związaną z wyborem noclegu. Tych noclegów jest do wyboru aż za dużo!

Co i rusz natrafia się na jakieś nowe obiekty wypoczynkowe, bo i turystom ciągle ich za mało, a i wymagania stale rosną i się zmieniają. Kiedy zatem dobrym pomysłem okaże się pobyt w jednym z domków letniskowych? Kto powinien z takiej opcji skorzystać?

Dla kogo domki letniskowe? Główne zalety

Na pewno dla rodzin. I zwykle właśnie one to robią. Najczęstszymi gośćmi w domkach letniskowych są głównie rodziny i to najczęściej te z małymi lub nieco starszymi już dziećmi. Każdy taki domek zapewnia im wprost idealną i całkiem sporą przestrzeń do życia, wraz z bezpośrednim dostępem:

  • do własnej prywatnej łazienki,
  • przynajmniej ze dwóch pomieszczeń sypialnianych,
  • salonu (na ogół z telewizorem) oraz
  • aneksu kuchennego bądź nawet całej kuchni.

Domki letniskowe nad morzem wyposażane są również w przytulne tarasy. Tam z kolei nieraz można spotkać się z gotowymi zestawami mebli przeznaczonych do wypoczynku, a nawet i grillem czy rozpałką – po prostu wszystko jest przygotowane do tego, by miło spędzić czas w gronie znajomych lub gronie rodzinnym.

Taki nocleg pozwala rodzicom na przejęcie kontroli nad żywieniem dzieci. Nie muszą ich stołować w hotelowych restauracjach czy codziennie zabierać na lody do kawiarenki. Domek z wygodną kuchnią pozwala na swobodne samodzielne przygotowywanie wszystkich posiłków. Zawsze występują w nim przeznaczone do tego celu naczynia, drobne sprzęty, a czasem nawet i przyprawy bądź podstawowe produkty spożywcze.

Ostatnio łatwo można było zauważyć, że noclegi nad morzem stały się horrendalnie drogie. Pokoje w hotelach kosztują grubo ponad dwieście złotych, a za całe apartamenty trzeba płacić nawet i do tysiąca złotych za dobę. Domki letniskowe zdają się być jedną z tańszych opcji. To kolejny powód, dla którego warto o nich pomyśleć.