Jak dbać o włosy zimą?

Teraz, gdy nadchodzi zimno, niskie temperatury i wiatr czas przyjrzeć się, jak zmiany temperatury mogą wpłynąć na włosy. Podczas gdy wielu z nas chce zmienić rutynę pielęgnacji skóry na zimę, na przykład zdecydować się na bardziej intensywny krem nawilżający, wielu z nas nie zastanawia się, jak zimno wpływa na nasze włosy i kontynuuje tę samą rutynę.

Istnieje wiele czynników, które mogą zmienić twoje włosy z gładkich w puszące się zimą, więc przyjrzyjmy się, jak zimno wpływa na twoje włosy i co możesz zrobić, aby twoja grzywa wyglądała i była atrakcyjna przez cały rok.

Czy możesz stracić więcej włosów zimą?

Włosy zimą - brunet

Ludzie często myśleli, że w naturalny sposób tracą więcej włosów zimą, ale niekoniecznie jest to bezpośredni skutek niższych temperatur. W rzeczywistości ostatnie badania wskazują, że zimą organizm w naturalny sposób produkuje więcej melatoniny, aby pomóc regulować cykl wzrostu włosów, co teoretycznie powinno oznaczać, że wypada nam mniej włosów.

Problem pojawia się jednak, gdy weźmiesz pod uwagę zmiany środowiskowe i nie traktujesz odpowiednio włosów i skóry głowy, aby im przeciwdziałać. Skóra głowy jest bardziej podatna na odwodnienie przy zimnej pogodzie i intensywnym upale w pomieszczeniu, co może skutkować wysuszeniem skóry głowy i łamliwością włosów.

Te zmiany temperatury mogą naprawdę uszkodzić włosy i skórę głowy. Połącz to z noszeniem czapek, które mogą powodować stres i tarcie na pasmach włosów i przez co możesz wyrywać kępki włosów za każdym razem, gdy zakładasz i zdejmujesz nakrycie głowy.

Czy jest jakaś szczególna kuracja na włosy zimą?

Oczywiście są pewne środowiska, w których noszenie czapki i ogrzewanie są niezbędne do przetrwania, ale istnieją specjalne zabiegi na włosy, które można zastosować zimą, aby pomóc włosom i skórze głowy poradzić sobie ze zmianami sezonowymi. Dotyczy to obu płci.

Męskie włosy zimą

Męskie włosy są tak samo podatne na uszkodzenia zimą jak kobiece, więc te same zasady obowiązują, jeśli chodzi o zapewnienie im dużej ilości wilgoci, jak najmniejszej ekspozycji na ciepło i zminimalizowania ilości używanych produktów na bazie alkoholu.

Odżywka z kwasami tłuszczowymi – białko sojowe i pantenol

Soja
Zdjęcie Polina Tankilevitch w Pexels

Jednym ze sposobów na utrzymanie nawilżenia włosów i skóry głowy jest traktowanie ich raz lub dwa razy w tygodniu gęstą, bogatą i nawilżającą odżywką, która zawiera kwasy tłuszczowe i substancje utrzymujące wilgoć, takie jak białko sojowe i pantenol. Pomagają one przyciągnąć i zatrzymać wilgoć we włosach, ale pamiętaj, aby wybrać bogatą odżywkę odpowiednią dla Twojego rodzaju włosów.

Jeśli chodzi o wybór szamponu, powinieneś również znaleźć taki, który jest przeznaczony na zimowe miesiące, unikając produktów z dużą ilością chemii i alkoholu, które mogą wysuszyć włosy. Szampony zawierające masło shea i wiele naturalnych olejków eterycznych, takich jak:

  • ylang-ylang,
  • bergamotka i
  • trawa cytrynowa,

pomagają otworzyć łuskę włosa, dzięki czemu wilgoć może być łatwiej wchłaniana.

Naturalne produkty olejne w służbie włosom

Naturalne produkty, takie jak oliwa z oliwek i olej z krokosza barwierskiego polecają również specjaliści od włosów. Jeśli czujesz, że Twoje włosy wyglądają na suche i łamliwe, po prostu wetrzyj niewielką ilość naturalnego olejku od dołu do góry, aby zapewnić im pożądane nawilżenie.

Jeśli regularnie używasz żeli do stylizacji, zastąpienie ich kremem do włosów również pomoże utrzymać wilgoć we włosach i zmniejszyć elektryzowanie.